hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Kjøp og salg
 Hestekjøp
 Undersøkelse før kjøp

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Susannnnn Postet - 24/08/2006 : 00:34:22
Hva er viktig for dere å få sjekket?
Jeg personlig tar alltid bøyeprøve, vanlig veterinærkontroll, OG røntgen uansett om hesten har utslag på bøyeprøven eller ikke.
Det er så mye som kun kan sees på røntgen, som ikke gir utslag på bøying, og omvendt.
Derfor sikrer jeg meg, ved å gå gjennom alt sammen.
Men sjekker dere lunger, hjerte, luftveier ogsånn også?

(Her henvender jeg meg til de som kjøper hest i høy prisklasse)
13   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Lunah Postet - 20/09/2006 : 01:34:55
takk for et tips. Blodprøve har jeg aldri tekt på å ta ev en hest jeg kjøper. Men skal muligens kjøpe ny hest om 1 uke, så se om jeg tar en blodprøve da. i tillegg til bøying og det vanlige. Blodprøve er jo også greit for å finne ut om hesten mangler noe og sånn.
rusket Postet - 15/09/2006 : 13:43:22
ja NÅ skjønte jeg hva du mente
Little Bee Postet - 15/09/2006 : 13:13:28
Kopi av melding:
Hva er billig i dine øyne Bea? Jeg syns det er litt drøyt å påstå at man ikke kan forvente at en "billighest" er frisk, hvorfor kan man ikke forvente det? Hvorfor skulle jeg forventet noe "feil" ved han, bare fordi han er av en billigere rase?
Opprinnelig postet av rusket



Jeg mener selvsagt etter hva som er normal pris i forhold til rasene! Kjøper du f.eks en Shetlandsponni til 8000-9000 kan du forvente at den er frisk fordi det er det som er ca. gjennomsnittsprisen på disse ponniene. Men kjøper du en Dansk varmblods ridehest til 20 000 kan man ikke alltid forvente at den vil være 100 % frisk, fordi den da som oftest har en eller annen form for skade/uvane el. som gjør at den ligger på denne prisen.

Man kan jo ikke sammenligne en x-traver med en ridehest når det kommer til pris, og da selvsagt heller ikke si at x-traveren ikke er frisk bare fordi den var billigere, og det var heller ikke det jeg mente. Jeg mente forholdet mellom raser og pris, som beskrevet over, håper du skjønner hva jeg mente
rusket Postet - 14/09/2006 : 22:52:04
Hva er billig i dine øyne Bea? Jeg syns det er litt drøyt å påstå at man ikke kan forvente at en "billighest" er frisk, hvorfor kan man ikke forvente det? Min hest er en "billighest" og han var 100% frisk ved veterinærsjekk, både ved bøying og sjekk av luftveier. Hvorfor skulle jeg forventet noe "feil" ved han, bare fordi han er av en billigere rase?

Jeg vil på den annen side ikke forvente at han noensinne prestere i høyere klasser så klart, det blir noe helt annet

Når det gjelder forsikring så er ikke forsikringsselskap så glad i hester som ikke går igjennom vet.sjekk, uansett om hesten koster 10 000 eller 100 000.
Hvis hesten har skader/feil som krever veterinæroppfølging, turer til klinikker, operasjoner osv, så er jo kostnadene til eier det samme, og jeg vil tro at de fleste som kjøper hest, uansett pris, vil prøve å sikre seg mot dette så godt det lar seg gjøre.



Little Bee Postet - 14/09/2006 : 09:30:39
Kopi av melding:

(Her henvender jeg meg til de som kjøper hest i høy prisklasse)
Opprinnelig postet av Susannnnn



For mange høres det kanskje litt fælt ut at det blir sagt på den måten, men jeg forstår hva Susannnn mener. Det er ingen form for "dissing" av de som "bare" har en kaldblods, døl eller shettis til 5000 eller 15.000, men tenk deg selv når du legger alt fra 100. 000- 300. 000 kr i en hest! Det er da mer natulig, og desto mer viktig og ta alle undersøkelser og forhåndsregler i forhold til om du kjøpte en hest til 5000 kr. Det handler litt om forventningene til hesten og hvor mye penger det faktisk vil være mulig å tape. Man får ikke en gang forsikring på en dyr hest om den plutselig ikke går gjennom vet. sjekken som kreves i forhold til forsikringen!

Selvfølgelig er helsen til hesten like viktig uansett pris, men man kan faktisk ikke forvente og få en billig hest som er fullstendig frisk, sånn er bare ikke markedet (man kan selvsagt være heldig, men ikke forvente det). Derimot kan du forvente å få en 100 % frisk hest som kan brukes 100 % til akkurat det du kjøpte den til når du betaler 100. 000 ++ for den. Det er jo klart at med så mange penger inn i spillet så blir folk mer nøye med vet. sjekk, røntgen osv.

Kjøper du en gammal Lada får du ikke det samme som når du kjøper en spillter ny BWM, og da følger det også naturlig med at forventningene dine til bilen er forskjellige, og også at den forsikres for ulike summer etc. Bare sånn at dere som føler dere litt "tråkket på" forstår hva vi mener Det handler ikke om hesten i seg selv. Jeg hadde vært like glad i en shettis som i en spranghest til 200. 000.
AinaVj Postet - 13/09/2006 : 22:47:10
Den første hesten gjorde jeg absolutt ingen ting med. Ikke vet. og ikke kontrakt. Det var jo egentlig bare griseflaks at jeg fikk en så frisk og fin hest da.

Men på sistemann har jeg tatt og sjekket alt utenom røntgen.
utstyrselges Postet - 02/09/2006 : 15:55:33
Jeg ville muligens vært mer nøye med røntging hvis jeg kjøpte en spranghest til 100 000, men ellers så er jeg like grundig i undersøkelse uansett om hesten koster 5000 eller 50 000
sigyn,brauta og rubin:) Postet - 01/09/2006 : 00:41:47
(Her henvender jeg meg til de som kjøper hest i høy prisklasse) klippklipp
jeg får bare ta min billige kaldblods"under armen" og gå å legge meg jeg da:P
selv om jeg mener at helsen til dyret er like viktig uansett pris jeg da:)
utstyrselges Postet - 31/08/2006 : 23:40:35
Har hørt om selgere som f.eks doper hest med smertestillende etc før bøyeprøver for å skjule symptomer. En blodprøve kan avdekke slike ting. Men den taes sikkert for andre ting og?
Susannnnn Postet - 26/08/2006 : 15:00:57
Ingvild og Kenzo: Hva tok dere blodprøve for å finne ut?
Rebekka Postet - 24/08/2006 : 15:44:52
Jeg har kjøpt dyr hest. Vi tok bare en vanlig sjekk og bøyeprøve av en veterinær vi valgte. Men da hesten kom fra danmark ca et år før jeg kjøpte han ble det tatt røntgen av alle fire bein og de fant ingenting. Dessuten var pappa 110% sikker på at denne hesten skulle kjøpes. Han aner ikke stort om hest men han har flaks til tusand. :P
Ponnien ble vel heller ikke tatt røntgen av men han er ikke så dyr, ennå.
Ingvild og Kenzo Postet - 24/08/2006 : 09:47:42
Da jeg kjøpte hesten min, så hadde jeg en full veterinærsjekk med egenvalgt veterinær, og han tok fulle bøyeprøver, og alt annet han skulle gjøre. Hesten ble også røntget, og det ble tatt blodprøve av han.
Opal Postet - 24/08/2006 : 09:19:59
Kopi av melding:


(Her henvender jeg meg til de som kjøper hest i høy prisklasse)

Opprinnelig postet av Susannnnn



Hm... er vel viktig at hesten er helsemessig OK uavhengig av prisklasse. Det koster å fø på en "billig" hest også og man blir like glad i en hest selv om den ikke er i høy prisklasse........

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,09 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.