hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Problematferd
 hesten min angriper meg!

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Tina_Marie Postet - 02/03/2007 : 12:31:52
Nå trenger jeg virkelig hjelp her! Kaldblodshoppa mi på 10 år, traver, har klikket helt! Har hatt henne i 2 1/2 år helt uten betydelige problemer etter min mening. men nå, denne uka har hun angrepet(!!!!) meg TO ganger når vi har vært ute og ridd. hun har begynt det hele med å oppføre seg eksemplarisk, til å dra ned hode helt mot bakken, uten kjangs til å dra det opp igjen da hun løper ut, med hodet så langt ned hun klarer. det nytter heller ikke å dra til den ene siden da hun begynner å bukke å steile. etter noen meter med dette kaster hun meg av og angriper meg! på mandag tok hun en brå sving i full galopp, og kom mot meg igjen og skulle til å ta meg. da slo jeg til henne med alt det jeg hadde på mulen og hun oppførte seg greit nok på vei hjem, dro bare ned hodet noen ganger.
i dag da jeg ridde henne bestemte jeg meg for å ta det rolig å se hvordan det gikk. så vi la ut på tur som vi pleier og hun var igjen kjempegrei å ha med å gjøre. da jeg hadde tenkt å snu begynte helvete igjen, akuratt det samme, men denne gangen fikk jeg dratt hodet hennes helt mot beinet mitt og lot henne gå på en veldig kort volte. da jeg tenkte det er nok, så kastet hun meg av og da jeg reiste meg opp igjen la hun på ørene og sparket meg i magen. jeg skjønner ingenting! det har aldri vært noen problemer med henne før utenom bukking (som kom av salen som nå er skiftet ut), at hun løp ut (bruker nå 3-delt pessoa på det mildeste) og biting (som kom av mangel på respekt).
denne gangen aner jeg ikke råd! hun kan ikke ha bli skremt siden hun angriper MEG etterpå. og dette er velig rart fordi denne hesten stoler ikke på folk med det første og hun har aldri vært så trygg på noen før som hun er på meg og jeg har virkelig jobbet for å vinne respekten og tilliten hennes og så vidt jeg vet, har ingenting forandret seg fra min side som kan ha brutt tilliten og respekten. jeg har alltid behandlet henne rettferdig og hun har gjort det samme med meg virker det som. hun har heller ikke vondt noen plass da dyrlegen har sett på henne for ikke lenge siden.
vær så snill og hjelp meg!
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
solanju Postet - 06/04/2007 : 22:01:07
veldig, veldig enig med deg her Trine!
T. Boysen Postet - 06/04/2007 : 02:34:50
Ser at du skiftet fra Pessoa- til tynt trinse-bitt - og det ser ut til å ha gått bra. Tror ikke du bør bytte til et såkalt "snilt" og meget tykt bitt - da mange hester synes det er ubehagelig å ha noe tjukt og vemmelig mellom kjevene - det er "misforstått snillhet" å ha så tykt bitt som mulig. Tenk deg forskjellen mellom å ha en tykk tusjpenn mellom tenna og en tynn blyant.

At du også har tatt "psykologien" til hjelp, og at dette har gitt resultater, ved at du viser hesten at du "bryr deg om den" - og gir den velkommen variasjon - ja, jeg tror du er på rett vei, jeg.

Har selv en hest som jeg kan ri med bare grime, som lyder neckreining og MIN verbale kommando - men det er BARE jeg som kan gjøre dette, da jeg ikke tar sjansen på at uerfarne ryttere skal gjøre noe galt med dette, og at hesten - som er "litt for smart" skal ta kommandoen fra litt mer uerfarne ryttere. Så, når jeg begår den "utilgivelige synd" å kravle meg opp på ryggen hennes, med bare grime, så sørger jeg som oftest for at ingen andre ser meg....

Og du som jobber med "angriper-hesten" - sørg for at din STEMME er meget tydelig: Som "smør" når hun er snill og grei, ja, selv synger og traller jeg når jeg rir en snill hest, men ved den minste ulydighet, så skal du "brøle, ja kanskje heller "glefse" til med en MEGET skarp stemme - i det tiendels sekund korreksen må gjøres. Ikke laange tirader med kjeft, men en øyeblikkelig "piskesnert av en stemme" - ja, selv ordet "neeei" er for langt, det må være et kort og meget skarpt "ÆHH".

Prøv å se på hvordan hester kommuniserer seg imellom: Det er ikke laaange ordvekslinger dem i mellom. Det er korte "beskjeder" de gir hverandre - noen flate ører, og en underdanig hest trekker seg - og hvis den ikke gjør det øyeblikkelig, så er det et kort og hardt "glefs" - og med hester som konkurrerer om rang, så kan det, i uavklarte situasjoner fort fly en hov - før roen igjen senker seg.

Når DU skal være "over" en hest i rang, så må du bruke de samme signaler. "Flate ører" kan jo ikke DU vise din hest, og DET er det mange hester som da ikke "forstår" i samkvemet med mennesker. Derfor er det mange mennesker som må ty til "neste skritt" i kommunikasjonen - et HØYT og MYNDIG, dypt rungende skrik eller "brøl" - "ÆHH" eller "NÆHH" eller noe sånt.

FOR - hvis det går til NESTE skritt i "kommunikasjonen" - som er bitt eller spark, så har vi mennesker INGENTING å stille opp med - kanskje bortsett fra en lang pisk (helst kjøre-/longerings-pisk), som da kan fungere som en sparkende eller truende hestehov.

Ja, hvis du er ute på et hestebeite og skal hente inn ditt "englebarn" av en hest, og den eller en annen hest snur rompa til deg og viser at den tenker å sparke - da nytter det ikke å si med "søt stemme": "Nei, du må ikke sparke meg..." Da må du kunne "brøle" OG ha en laaang pisk tilgjengelig. For med en lang pisk kan du smelle i lufta, eller i nødsfall kunne smekke til en truende hest - din egen eller andres.

Ja, det "verste" du kan gjøre, er å ha med "godbiter" ut på beitet for å få tak i din egen hest. Da kan det bli skikkelig rabalder! - Og FARLIG - for DEG!

Da kan du bli angrepet av "sjefshoppa" og få mange hester MOT deg, og du har satt deg i en farlig situasjon.

Ehh - dette var litt "heste-psykologi" - etter egne erfaringer gjennom mange år.....



Tina_Marie Postet - 05/04/2007 : 19:33:02
Jeg kjenner ham personlig og vet at han vet og har kunnskaper om det han holder på med. og ja han brukte munnern og lyste i munnen hennes.
ting går som sagt mye bedre nå og er fortsatt veldig sikker på at det er det at hun går lei av den samme plassen hele tiden, hadde jeg gjort også.
summer Postet - 05/04/2007 : 10:54:29
Kopi av melding:
Tusen takk for råd alle sammen! Hadde nå rett før påsken en hovslager med kunnskaper om tenner til å se på henne. Det var ikke noe spesielt galt i munnen hennes annet enn at hun hadde en litt spiss tann som kunne bli et problem senere.


....................................

neineineinei

jeg kan nesten garantere deg at ikke denne hovslageren kan nok om tenner til å kunne svare deg på om det er bra eller ikke i munnen.

ÅPnet han munnen med et munnjern så han så hele munnen ?

Brukte han lys og lyste i munnen ?

Hvis ikke, så ser han ikke hele munnen.

vet han hvordan karies ser ut på hesten ?

vet han hvordan forinnplakninger ser ut på hesten ?

ser han om det er haker foran eller bak, om bittet er korrekt, og med er noen betennelser eller lignende noe sted ?

gnakse sikker på at svarene på alt er nei.

Hvem som helst kan se om hesten har spisser ... om man har skikkelig munnjern og får åpnet munnen ordentlig. Men du ser INGENTING bakerst i munnen uten, og spisser er mest sannsynlig ikke denne hestens problem heller ,med mindre det sitter noen skikkelige noen bakerst ...

Det er altfor mange smeder som rasper tenner på hester og innbilder folk at de kan det (Trodde faktisk det var slutt p ådet jeg men ) men det kan de strengt tatt ikke .....

Tina_Marie Postet - 05/04/2007 : 09:03:10
Tusen takk for råd alle sammen! Hadde nå rett før påsken en hovslager med kunnskaper om tenner til å se på henne. Det var ikke noe spesielt galt i munnen hennes annet enn at hun hadde en litt spiss tann som kunne bli et problem senere.
Hun fikk også høvene beskjært ordentlig og ble skikkelig skodd. Jeg har bytta ut pessoabittet med et vanlig litt tynt trinsebitt. Hun er fortsatt veldig sterk, men det virker som om hun har mer respekt for bittet nå.
Senest i går var jeg på "problemplassen" og da VILLE hun opp dit. Hun gikk som en engel, men ville ikke trave. Så tror rett og slett at hovedproblemet hennes er at det blir for kjedelig å gå den samme veien 100 ganger liksom, så har begynt å legge om rideveiene og varierer mye. Rir også den lille dressuren jeg kan med henne for å prøve å få henne til å roe seg ned, tenke over ting, lære sjenkelvikninger, tøylevikninger, fatninger osv.
solanju Postet - 04/04/2007 : 12:05:21
Jeg kan vel bare slutte meg til rekken av andre kloke hoder som har gitt deg aldeles utmerkede råd. etter det kan jeg med hånda på hjertet fortelle deg at å ri en hest som er redd for munnen sin med et bittløst alternativ, DET er deilig det. jeg har en kaldblods på 8 år som ALDRI har vært ridbar, som daglig angrep alle som stilte krav til han da jeg kjøpte han for tre år siden. Nå rir jeg han barbak med sidepull, og vettu: han er en søt snill hest som virkleig prøver å skjønne hva jeg ber han om. Han blir fortsatt frustrert, fortsatt heit, fortsatt stressa, men med sidepull har han en bekymring mindre. Uansett hvor tullete han er, så kommer det ikke til å gjøre vondt i munnen hans. dermed så er han bare halvparten så mye å ri som han var. Om du kan ri hesten din med grime på bane, ja da kan jeg nesten garantere at du kommer til å føle det samme som meg når det gjelder en sidepull!!
jeg tenkte akkurat som du, at jeg ikke kunne ri hesten min med noe mindre enn et skarpt bit, nesreimer i hytt og pine, for når Bajas får panikk, ja da løper han blindt!! men nå får han ikke såå panikk som før, og om ikke lenge skal han og jeg prøve oss ute i trafikken med sidepull! Så prøv det, kanskje det er tingen for deg og.
Et annet råd jeg har til deg er å løslongere hesten din. Når du gjør det, vil du tydelig se hvordan hun beveger seg, og om hun feks er litt urein. OG hesten din får bevege seg fritt, sånn at den ikke får vondt. Man lærer veldig mye av å longere en hest på den måten, og man bygger tillit og respekt. Om du tenker at du ikke har et egnet sted for dette, du har sikkert hjørnet av en paddock, eller en annen plass som du kan trekke et par tråder. trenger ikke være rette vinkler, helt jevnt underlag eller egentlig noe spesielt. hester foter seg mye bedre når de er helt frie. jeg ville ikke ridd denne hesten før alle undersøkelser var gjort, men heller konsentrert meg max om å løse flokene som har oppstått.
Når en hest snakker med SÅ store bokstaver, vil jeg påstå at du, som er den personen hun stoler mest på, på en måte svikter henne ved ikke å stoppe opp å lytte til hva hun sier til deg. Fordi du kjenner henne så godt så tror jeg at dersom du virkelig setter deg ned sammen med henne, bruker all den kunnskapen du har, alle følelsene dine og alle de "ekspertene" du har rundt deg, så vil problemene plutselig komme klart fram i dagen. vedder på at du kommer til å si "såklart DET burde jeg tenkt på. Husk at det aller viktigste for dere nå er ikke den fysiske helsen på den måten at dere MÅ trene, det er den psykiske helsen som går på båndet melom dere som MÅ få komme først akkurat nå!
Du virker så dedikert, jeg er sikker på at du får til dette! lykke til!!
Bol Prins Postet - 03/04/2007 : 20:36:52
Om du ikke kan ri hesten uten pessoabittet viser jo dette at du har et lederskapsproblem.

Jeg trodde også det skulle hjelpe å ri med pessoabitt på min ekstraver, det funka motsatt. Stressa hest som gikk rundt å trippa hele turen. Red med det 3 ganger, så kutta jeg det ut.

Nå rir jeg på et rett mykt gummibitt. Noe som fungerer aldeles utmerket.


Når hester forandrer oppførsel sånn er det alltid noe den prøver å fortelle deg. Hester lyver ikke.
Alice87 Postet - 18/03/2007 : 20:00:25
Merkelig det der som har skjedd med hesten din. Tror ikke jeg har opplevd at en hest har oppført seg slik. Som mange nevner her, er det viktig å få sjekket det fysiske, men jeg ville ikke ha utelatt det psykiske. Nå skal jeg ikke anklage noen,men dersom noen har ridd hesten for deg, og de har opplevd en ubehagelig situasjon på denne plassen, er det mer enn nok for hesten, så du taper i hvertfall ikke noe på å spørre dersom det har forekomt.

Det som kanskje også kunne vært en løsning, dersom du tror på det, er å snakke med en som har evnen til å snakke med dyr. En venninne av meg benyttet denne metoden med godt resultat. Hun hadde en hest som var liveredd for fotokamera, bare synet av det, men etter en "dyretolk" eller hva det enn heter, snakket med hesten, har det aldri vært et problem siden. Noe på tenke på..?

Uansett må du ha lykke til, håper dere finner ut av det.
Tina_Marie Postet - 11/03/2007 : 15:27:31
Har i dag vært ute på ridetur igjen, og bevegd meg utenfor banen. Det gikk kjempebra! Hun tullet ikke i det hele tatt og var skikkelig oppvakt og konsentrert og det virket som om hun virkelig var glad for å komme ut igjen! vi red i dag en helt annen vei enn den der hun har angrepet meg. hun gikk så strålende at jeg ble rent stolt!
Tigull the best 4 life Postet - 10/03/2007 : 21:32:10
Bra, men må få pressisere at det må være tannpleier en gang til, det er viktig, etter kurs om heste tenner, og time hos tannpleier for 6 av 11 hest på stallen kommer jeg aldri til og gå over til tradisjonell tannrasp igjen.

Tina_Marie Postet - 10/03/2007 : 18:10:44
og hovslager. skal også få sjekket hovene skikkelig.
Tigull the best 4 life Postet - 10/03/2007 : 16:44:25
tannpleier?
Tina_Marie Postet - 10/03/2007 : 11:41:53
har nå snakket med en i kr.sand som jeg kjenner som skal komme å se på henne. så får vi se..
T. Boysen Postet - 10/03/2007 : 01:15:44
Har nevnt det tidligere, og støtter Tigull og andre som har foreslått en GRUNDIG sjekk av hestens munn.

Du sier at hun har hatt en tannoperasjon tidligere - få tatt rtg.bilde av kjevene hennes. Kanskje det ligger en gammel tannbyll, en gammmel rot eller noe annet "grums" inni kjeften et sted.

En hest som angriper er LIVSFARLIG!!!! - OG - den angriper ikke uten grunn! Søk hjelp FORT!
Tigull the best 4 life Postet - 09/03/2007 : 14:41:00
FÅ tak i en tannpleier, kan være det er noe alvorlig galt i munnen hennes, så at når du drar så får hesten vondt!

Men for all del skaff en tannpleier og ikke en dyrlege for en tannpleier går mye grundigere til verks og tar bilder inne i munnen, så er det noe galt ser dem det.



 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.