hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 Avdanket traver

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Flokus Postet - 07/05/2006 : 11:04:40
Jeg pleier å passe på en vbltravervallak på 8 år som har vært traver før. Han er veldig flink til både dressur og sprang, men hvor høyt er det forventa at en traver kan nå i denne alderen og "forfatningeng" (jada, det er feil ord..)? Han ble danket i 5 års alderen og er som sagt 8 år.
Jeg har ridd litt dressur med ham, og han er flink til det. Noen som vet?
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
HildeChristine Postet - 08/02/2008 : 14:55:32
Er fra hest til hest dette med hvem som klarer og klatre oppover i klassene når det gjelder x-travere.
Min gamle hest hadde det rett og slett ikke i seg.
Forøvrig, så var det noen som sa at kaldblodstravere har lettere for å omskolere seg enn varmblodstravere. Dette tror jeg egentlig jeg er litt enig i.
Caeles Postet - 05/02/2008 : 23:52:40
Hvis jeg ikke husker helt feil vant Kark Jr NM for junior både med Silje Lübbe og hans tidligere rytter....

Når det gjelder fullblodshingster i ridehest avlen, så vil man jo HELST at de har gått og vunnet på veddeløpsbanen, idet man mener det viser karakter og vilje.
meandmyhorse Postet - 05/02/2008 : 19:13:10
ganske sikker på at ho mener Albaran:D
Missgadget Postet - 05/02/2008 : 13:13:31
Kopi av melding:
Morsomt det der med "titler" på hester som har byttet karriereretning. Leste i siste nummer av hestesport om en engelsk fullblodshingst som nå var blitt kåret til beste hingst i sin klasse. Den ble omtalt som "gammel sliter" fra galoppsporten, noe som visstnok var en stor kamel å svelge for enkelte i miljøet.

Flott hest forøvrig, og hva den har bedrevet med i fortiden synes jeg er uvesentlig.

Opprinnelig postet av nn




Husker du navnet på denne hingsten?
Flokus Postet - 12/05/2006 : 15:20:25
Denne hesten er virkelig et funn!
Vi har drevet med sprangtrening i noen uker nå, og i dag hoppa jeg 120 cm! Jeessjess! Elsker den hesten ;-) <33
Molly Postet - 11/05/2006 : 22:03:10
Blir også glad når jeg leser innlegg som det Destrier skriver

I mine øyne vil jeg si at det står større respekt av det å ha klart å lære f.eks en traver det grunnleggende i ridning som da gjerne har litt i bagasjen enn å ha ridd en som en avlet til ridning opp
Horton & Renate Postet - 11/05/2006 : 12:12:15
Blir så glad når jeg leser innlegg som dine Destrier
Har selv slitt blod ( bokstavelig talt) og tårer i to og et halvt år nå på min egen varmblodstraver.
Jeg klarer ikke å gi meg for han fortjener en og flere sjanser, og langt langt der inne bor det faktisk en liten "dressurtraver" som jeg så veldig gjerne har lyst til å lokke ut med tid og stunder.
Muligheten for å nå LA er der om mange år, men det er ikke lenger den viktigste motivasjonen for meg, veien har blitt målet for meg og traveren min..
Destrier Postet - 11/05/2006 : 08:55:35
Det er som regel rytteren som er begrensningen, ikke hesten. Det er en fryd å se en godt ridd LC. Man trenger ikke ri høye klasser for å være en dyktig rytter. Man trenger heller ikke ha hest med 'kanon-gang' når man skal lære det grunnleggende. Når det er sagt, kan en x-traver være svært krevende og vanskelig å få til på det helt grunnleggende, fordi den sliter med en del i 'bagasjen sin' som den helst ikke skulle hatt, gjennom hva den har lært og hvilke erfaringer den har gjort.
sigyn,brauta og rubin:) Postet - 10/05/2006 : 23:12:23
det virket som dere har vært borti alle hester jo!
hmm,jeg har aldri hatt noe problem med hverken samling eller gangarter på min:)
å han har faktisk vunnet travløp også;)
spoff Postet - 10/05/2006 : 21:52:00
Hva en traver eller en hvilken som helst annen hest har forutsetninger for å klare begrenser seg først og fremst i gangarter. Skal den kunne gå de lette klassene, må den ha tre gode og balanserte gangarter. For traveren er det ofte galoppen som begrenser. Men om den har en god og balansert galopp bør du kunne trene den opp til LA. Det som er vanligst at skiller LA-hesten fra middelsklassene er galoppbyttene. Dette ligger ikke like naturlig for alle hester, og for travere som ofte har galopp som en av sine svake gangarter, vil dette ligge ennå mindre naturlig for dem. Men det finnes travere som kan..

Jeg vet om kaldblodstravere som har gått opp til MA dressur. Rai Rapp er et eksempel på en kaldblodstraver som startet NM for senior i dressur på 90-tallet. Kark Junior er også en kaldsblodstraver, husker ikke helt om det var junior eller unge ryttere den ble startet i, men noe.. I NM. Den gjorde det faktisk ganske bra i de klassene også. Men dette er ikke noe alle travere vil kunne, disse kan man nok vente at er noe litt utenom det vanlige. Men travere kan også :)
Nikita Postet - 10/05/2006 : 21:04:34
Har hatt et par travere, og de har som forskjellige forutsetninger for å klare dressur og sprang.

Men å håpe at en traver kan nå Middel nivå i dressur er nok ganske urealistisk. Da får den problemer med kvaliteten på traven og kvaliteten på galloppen. Her skal de ikke bare trave og galloppere, men det skal være slik og slik.

I alle lette klasser kan traveren gjøre det bra! Betyr ikke at den nødvendigvis kan vinne, men det er i alle fall gøy å være med hvis den kan øvelsene.

Noen travere lærer fort, andre lærer sakte, og noen midt i mellom. De har kropp som er laget for å trave, så at den som oftest vil få problemer med å samle seg skikkelig er et faktum.

Men det er veldig gøy, og det er moro å se hvor mye de kan klare! I høyere klasser sprang blir det nok også vanskeligere, da galloppen må være god. Har sett travere som har trava rundt på sprangbanen og til og med vunnet! Ikke at det ser så pent ut da....

Min erfaring er at travere som ikke har vært travtrent eller kjørt, har gjort det noe bedre som ridehest. Den siste kalde jeg hadde var jeg veldig overrasket over! Hun gikk bra, og det viste seg at hun hoppet godt også!

Jeg har sett flere "dårlige" omskolerte travere enne gode for å si det sånn. Det er vel ikke alle som er like motiverte langs veien med en x-traver.

TORHILD Postet - 08/05/2006 : 18:36:51
Synes ikke ordet avdanket traver er noe stygt. Det betyr bare at den ikke driver med det lenger. Og jo, jeg kan si det om en spranghest også, dersom den ikke hopper lenger. Om den bare starter lavere (før 140, nå "bare" 110) så er det ok med lærehest. Da har den rutinene i orden, og er stabil og grei.
susanne Postet - 08/05/2006 : 17:24:21
med de traverne jeg har vært borti har hva man kan forvente variert veldig, den jeg rir nå søker veldig lett ned til tøylen uten mye dressurtrening og tar visse sjenkeløvelser osv, mens en venninne sin traver fortsatt sliter med å samle seg skikkelig etter 1-2 år med masse ridetimer, så det kommer vel litt ann på individet og hvor "godt" de er bygget innenfor ridning.
sigyn,brauta og rubin:) Postet - 08/05/2006 : 17:03:01
hmm,jeg synes nå alikevel det er traven som er vanskligst å plente inn jeg da.da galoppen kommer av seg selv,men det gjelder sikkert bare de individene jeg har møtt på.

nn Postet - 08/05/2006 : 15:40:57
Morsomt det der med "titler" på hester som har byttet karriereretning. Leste i siste nummer av hestesport om en engelsk fullblodshingst som nå var blitt kåret til beste hingst i sin klasse. Den ble omtalt som "gammel sliter" fra galoppsporten, noe som visstnok var en stor kamel å svelge for enkelte i miljøet.

Flott hest forøvrig, og hva den har bedrevet med i fortiden synes jeg er uvesentlig.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,16 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.