hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - løfting av bein igjen..
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Høver og hovpleie
 løfting av bein igjen..
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

sigyn,brauta og rubin:)

» VIP

Norway
Innlegg: 2627

Skrevet - 01/09/2006 :  00:02:16  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressesigyn,brauta og rubin:)  Svar med kopi av melding
det jeg lurte på er om man virkelig skal henge på beinet som en klegg om du har en umulig hest til den gir seg eller om andre metoder man kan bruke.?altså på hester som bare steiler og tuller når man skal løfte bena på dem..eller er det forskjell på hva du gjør på en unghest og på en voksen?altså den voksne bør jo være lydig da.så skal man""ta"dem og være mere ydmyk med unghester?å hva gjør man med hjulbeinte hester som har for korte muskler på innsiden av bena,så det er ubehagelig å løfte det opp sånn som man gjør når man skor.altså putte det mellom sine egne ben.

skal redigere i morgen på grunn av rot i morgen.

*This little light of mine, I'm gonna let it shine*

Torpedo

Norway
Innlegg: 1035

Skrevet - 01/09/2006 :  00:06:20  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideTorpedo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseTorpedo  Svar med kopi av melding
Det var litt tungt det innlegget, men om jeg forstod deg riktig så kommer ett svar her;

Har du en hest som tuller seg når du skal løfte beina på den gjelder det bare å være bestemt og vise så tydelig som overhode mulig hva man vil. Ikke godsnakk, en enkel og bestemt beskjed. Hestene skjønner ikke om du sier med "kosestemme" at han må slutte å tulle seg sånn, f.eks. Ikke snakk om å slå hesten dette. Men snakk til han med en bestemt stemme.

Ida&Tornado - Ride the ultimate storm! Gå til toppen av siden

Irriducibili

» VIP

Innlegg: 827

Skrevet - 01/09/2006 :  02:19:11  Vis profil  Svar med kopi av melding
Mange hester har vansker for å balansere seg når de ksal holde opp benet, det kan også være at hesten har fysiske plager som gjør at den får vondt når den løfter. DEt kan være ulike ting som skaper problemer.

På mange hester er den beste metoden å ta litt og litt. I begynnelsen er det ok om hesten bare så vidt løfter benet fra bakken, deretter at du kan holde det et sekund så vidt over bakken, deretter at du kan løfte det høyere, holde lengre osv.

Det viktigste er at det er hesten selv som lærer å løfte beinet. Det er ikke du som skal dra det opp og holde det opp om du skjønner. Hesten skal bruke sine egne krefter til å løfte og holde oppe. Veldig få hester har lært dette, og som regel er det du som må både løfte og holde. Det er tungt, og det er egentlig ikke vledig vanskelig å lære hesten å gjøre dette selv. Du krever lite til å begynne med, og øker på. Rettled hesten i begynnelsen, med å dra i hovskjegget eller presse lett på siden av koden. Bare slik at hesten skjønner at den skal løfte. Bruke gjerne et kommando ord også. Siden du er veldig forsiktig i starten, og tar litt av gangen, slipper du også før hesten begynner å legge tyngde på. Når du siden ber om mer og mer, vil hesten holde benet oppe selv.

Enkelte hester har selvsagt også funnet ut at de bare ikke vil holde bena oppe. Og da kan det i mange tilfeller bare være å holde fast, og ikke gi slipp før hesten gir opp som funker. Men ofte kan det være til nytte å ta det fra starten av og gjøre det på en god måte. Det må du bare vurdere ut fra hvert enkelt tilfellet, hva som stemmer for din hest

Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 01/09/2006 :  02:25:20  Vis profil  Svar med kopi av melding
Eh - løfting av bein.
Burde vært trent fra føll, med løfting av alle bein.
Men altså, en eldre hest som ikke løfter bein: Begynn med forbeina -som ikke kan sparke like kraftig som bakbeina.
Løft opp - gi ros - og sett ned igjen - gjenta, gjenta gjenta osv.
Når forbeina er OK, gjør det samme med bakbeina. Stå da slik at den ikke kan teffe deg med et spark.

Ved arbeid med beina på en hest er det sikrest å stå så nær hestens bein som mulig. Da vil den ikke få "rom" til å få kraft i et evt. spark. Bare 5 - 10 cm fra et hestebein gir den rom til å gi et spark en mye større kraft enn hvis du står helt inntil beinet, som du rolig og bestemt løfter opp, uten at hesten får en sjanse til å "lange ut" et spark.

Har mang en gang måttet fortelle nye fòr-ryttere, at når de skal gå rundt hesten bak, så må de IKKE gå rundt bak med to meters avstand - det er den farligste avstand - HVIS hesten ønsker å sparke. Nei, 10 -15 cm fra hestens bak er det sikreste, samt å holde en lett hånd på hestens bak og snakke rolig, mens du passerer bakparten.

Føler liksom at jeg er to generasjoner "borte" når det gjelder å fortelle unge hestefolk hva som gjelder når man skal "oppdra" nye hestefolk. Dere på 20 - 30 vet jo det meste, mens tenåringer kanskje trenger "en gammel tante" til å gi noen tips.

Det gir jeg gjerne.....
Gå til toppen av siden

frkelin

Innlegg: 650

Skrevet - 01/09/2006 :  09:57:13  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg har flere steder på nettet funnet beskrivelse av en metode som hjelper hester som ikke liker å holde opp benet. Jeg klippet ut og limte inn en kort beskrivelse av det på engelsk under:


If your horse doesn't like to hold up his feet for you, prepare him for about a week ahead of time by doing some TTEAM circles www.lindatellingtonjones.com with his legs every day, like this:
Stand in a secure, karate-type stance (knees bent, relaxed). With one hand supporting the leg and the other guiding the hoof, pick up a leg as high as the horse needs in order to relax. Set your elbows firmly on your thighs and slowly make tiny circles (the size of a quarter or even a dime) of the whole leg by making a circle with your knees, 3 circles in one direction and 3 in the other direction. A round circle is more important than a big circle. Then set the foot down onto the toe, and go to the next foot.

Horses love this when they catch on. They figure out how to relax all the muscles around the hip and shoulder joints, and will eventually let you circle the foot right down near the ground, overcoming the "put the foot down" reflex. Within a few days your horse will be picking up the next foot and asking for it to be "circled."

If the horse gets tense during the trimming, TTEAM circles are a good way to help him relax.

Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.