hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Sterk/farlig hest
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Problematferd
 Sterk/farlig hest
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

camillath

» VIP

Innlegg: 1

Skrevet - 29/01/2008 :  16:22:43  Vis profil  Svar med kopi av melding
Er det noen som har erfaringer med hester som løper ut på tur? I såfall, hvis det er det hadde det vært veldig fint! For i stallen der jeg og venninna mi driver, er det en av hesta som har noen veldig farlige uvaner. Hesten er en stor kaldblodshoppe x-traver på 7 år ca. Det ene problemet er at hun stikker ut av stallen når noen skal leie henne ut på beite. Hun er utrolig sterk, og den eneste muligheten er rett og slett slippe henne. Det andre problemet er at hun løper ut på tur. Vi tror hun ikke skjønner at det er vi som er sjefene, og hun later ofte som at hun skvetter av ting hun egentlig ikke er redd for i det hele tatt. Her om dagen skulle jeg prøve å ri henne, og for en gangs skyld kom hun til meg med en gang. Noe hun absolutt ikke bruker å gjøre ellers! Og da jeg skulle leie henne til stallen kom det en traktor og latet som at hun ble redd, så hun stakk. Heldigvis klarte hun å lure seg selv med å løpe inn på et av de andre beitene som sto åpent! Men traktorer er hun IKKE redde for, for hun står på en gård med traktor selv + ved naboer med høylytte traktorer. Det problemet med at hun later som at hun skvetter gjelder også på tur. Hun har løpt ut med både meg og eieren på, og eieren er vel rundt i 20 års alderen. Når hun først løper, da løper hun! Og det går ikke å stoppe henne før langt om lenge! Er det noen som vet hva man gjør med sånne hester? Jeg synes så synd på henne, for det er jo ingen som bruker henne pga stikkinga hennes, og da blir det bare at hun står å kjeder seg og samler energi på beite. Og hvis en skal prøve å ri henne, må en aller først få tak i henne på beite, og det er slettes ikke noen lett jobb. Ikke hjelper det å lokke henne med fôr heller. Det må da være noe som kan funke??
Må bare legge til at hun er en engel på ridebanen.
Håper virkelig at noen kan hjelpe oss! Også for hesten sin skyld.

Missgadget

Innlegg: 72

Skrevet - 29/01/2008 :  19:26:16  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei hei.

Synes litt synd på både dere og hesten her. Både fordi dere sliter med henne og hesten i seg selv fordi den tydeligvis føler at den er i en egen liga for seg selv.

Eg har hatt en kaldblods som minnet ganske mye om denne her. (og med kaldblodser er det aldri en lette ting. De er så tunge av seg og ganske bøse fra naturens side at det er vanskelig å si at " eg er sjefen din" når 600 kg sier "PIGG AV!" (been there done that)

Men hesten er et flokkdyr og trenger en sjef. Slik er det bare. Har dere prøvd noe NH trening? Det kan i kvert fall hjelpe til en viss grad

Det du kan begynne med å legge noen godsaker i krybben hennes... feks brød/eple/gulerøtter når dere tar henne inn(for før eller siden må hun jo komme inn) slik at hun opplever det å komme i stallen som en positiv ting. Man kan også gi hesten godbiter når den skal inn om kvelden fra beitet,(fra hånden) men da kan du fort lære hesten en uvane og før du vet ordet av det så biter den i tillegg.

Du skriver at hesten stikker når du skal leie den ud... Uff ja... Et alternativ er rett og slett å sette på hesten et kjettingleietau og enten tre det gjennom munnen eller bruke det som en brems under haken, når hun da stikker avgårde med tauet på slep så vil hun jo før eller siden tråkke på det, og da blir det ganske fort bråstopp skal eg si deg. Med dette lærer hesten 2 ting. Den lærer å gi etter for press på leietau for ellers så får den ganske vondt og den lærer seg at så lenge den har kjetting på så er det du som er sjefen (men pass på å ikke lei hesten i bomulls leietau i et par måneder, da den ganske sikkert er utspekulert, og vet at den kan gjøre som den vil i vanlig leietau. Hester som stikker av slik tar det laaaang tid å få tilbake til en snill og lydige hest.

Har dere sjekket at hesten ikke har vondt noe sted? at den feks forbinder stall med ridning og ridning med smerte som feks med for trang/vid sal? Har den en låsning i bekkenet/nakke? Har den vondt i ryggen?

Hadde eg hatt en slik hest hadde eg vurdert å sendt den avgårde til noen som driver med NH.
feks, Per Vogel, Margit Buen(western ridning), Ellen Ofstad Warren m.fl. Dels fordi de har mer erfaring og dels også fordi det skal bli mest mulig rettferdig for hesten. Det blir en litt annen ting dersom du som eier står å kjefter på hesten for en ting (som kanskje ikke var hestens feil) enn når en trener korrigerer hesten og viser hesten hva som er riktig. Slike trenere har også god erfaring fra slike "problemhester" og sjansen for skader blir minde når det er profesjonelle trenere som vet hva de driver med.

Og hvis det er slik at hun som eier hesten kanskje ikke har råd til sende henne vekk, burde vedkommende kanskje tenke på å selge hesten med noen med mer erfaring og kanskje få seg en som passer bedre mht lynne og gemytt? Man må også tenke på hva som er best for hesten. Har hesten det bra per i dag der den får sjefe over alt og alle og skape farlige situasjoner for seg selv, for mennesker og ikke minst bilister? Hva gjør dere hvis et lite barn blir løpt ned av løpsk hest og kanskje havner i rullestol? Hadde du klart å leve med den skyldfølelsen resten av livet og visst at du faktisk kunne gjort noe med det?
Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 30/01/2008 :  02:22:31  Vis profil  Svar med kopi av melding
Oooofff - her er det selvfølgelig flere muligheter - for å hjelpe hesten OG, ikke minst eieren, og alle andre som skal ha med en slik hest å gjøre.
Men 6 -700 kg dølahest med overtak er å sammenligne med en diger lastebil på sommerdekk på islagt vei - man har i utgangspunktet ikke en sjans...
Og hvem vil kjøpe en slik hest??? Man selger liksom ikke en "potensiell dødsmaskin"....

Hva vil det koste å "skolere" en slik hest? Tusenvis av kroner hvis den skal til kyndige folk som har slikt som levevei.

Hvilken "historie" har hesten? Har noe skjedd, eller har den bare fått "lov" til å ta ut?

For å si det sånn: Selv den minste Shetlandsponni er i utgangspunktet mye sterkere enn et menneske, og kan forårsake mye skade.

Og bare for å gjenta en annen innskriver: Sjekk utstyr og evt. skader eller smerter som hesten kan ha - som grunn for at hun oppfører seg sånn.
For dette kan ikke fortsette....
Gå til toppen av siden

Ponnien+Theo

» VIP

Norway
Innlegg: 208

Skrevet - 30/01/2008 :  11:47:07  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidePonnien+Theo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressePonnien+Theo  Svar med kopi av melding
Huff, dette hørtes kjedelig ut. Hadde selv en diger varmblods ridehest på over 170 i manke- "han hadde en lang historie bak seg" og var helt umulig å leie i til fra beite/luftegård - og alltid grei på ridebanen. Jobba mye med leiinga, og det gikk greit, helt til noen begynte å "ta han"--da var vi på null igjen...han var slik pa dårlige opplevelser.
- var veldig bevisst på å ikke gjøre så mye utav det i form av å skulle overmanne han, han ble bare sint på kjetting og ved at vi liksom fikk de store sterke til å gå med han.
Etter å ha prøvd ut det meste så gikk jeg over til å ta på hingstebitt, så fikk vi en positiv opplevelse uten avstikking og frustrasjon. Dette ble etterhvert en permanent løsning, og det sikreste- hans sto jo på et ridesenter og vi kunne jo ikke la han løpe "tulling" hver dag, og han skulle jo ikke fanges...

I forhold til ridning, så har jo de andre kommet med gode poeng, men sett at utstyr mm er i orden så tror jeg kanskje at noe av problmet kan være respekt ( for det viser den jo også ved annen håndtering) og det er skummelt når en såpass stor hest bare tar kontrollen.

Hadde det vært min hest ville jeg ridd den med gummipelham samt martingal ( ikke hack, pessoa mm) Første mål hadde vært skrittetur. Unngå det å bli så sterk i hånda, for da blir hesten sterk tilbake. Så når jeg skulle hatt fart på den skulle det foregått på tur bort fra stallen.
Viktig at slike hester ikke får gire seg opp mer enn nødvendig, samt venne seg til faste steder der de tror de skal løpe hver gang. Hvordan er den hvis den har med annen hest på tur?
Det virker jo som den står og samler energi- og naturlig nok vil den jo løpe. Kanskje lurt å benytte seg av å ri den litt på banen før turen, og legg opp til en tur som skal foregå rolig- og bruk heller klatring, div oppgaver for å få den til å bli sliten. Hesten blir oppgira hvis den som skal ri omtrent hugger seg fast i tøylene fra første meter, i "frykt" for at den skal løpe ut. Men ved å ha på litt mer "brems" kan man sitte mer rolig og mykere i hånda, og gjerne dra på tur med en rolig rutinert hest. Ros hesten masse når den hører ettter. Jeg har trena en litt "respektløs" sterk fjording" vi trener med bla holdt osv på tur nå, og fra det å prøve å løpe hjem hver gang skritter vi nå siste kilometer på helt lange tøyler i fritt skritt.






Tribute to my best friend ever - Luke - savner deg masse ponni'n min
www.idaponniene.piczo.com

Redigert av - Ponnien+Theo den 30/01/2008 11:50:39 Gå til toppen av siden

+Caroline+

» VIP

Innlegg: 117

Skrevet - 30/01/2008 :  17:20:05  Vis profil  Svar med kopi av melding
gir dere hesten kraftfor? isåfall hvis dere gjør det så hadde det kanskje vært en ide å ikke gi det? Gå til toppen av siden

missixty

» VIP

Norway
Innlegg: 551

Skrevet - 30/01/2008 :  17:54:47  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressemissixty  Svar med kopi av melding
Mangel på respekt!

Har selv slitt med det samme på den første hesten min, han løp ut hver eneste tur, lot seg ikke fange inn på beitet, kunne ikke stå i ro, og gjorde egentlig rett og slett akkurat det han følte for da han følte for det. Men han var dog ikke vanskelig å leie.

Men det er litt av et prosjekt dere har foran dere. Eneste som kommer til å funke her er NH. Kjetting og sånn som har blitt anbefalt vil ikke hjelpe over tid, hesten kan gå som en engel med kjetting, men med en gang den er av vil hesten i de aller fleste tilfellene braute avgårde igjen.

Det er beste er om dere får hjelp, da dette har blitt en meget farlig situasjon for dere. Hester på avveie er ikke å spøke med! Dersom dere skal ordne dette uten hjelp er første steget å holde dere innenfor et gjerde. Et gjerde som er såpass solid og høyt at hesten ikke kan løpe gjennom det, evt hoppe over det.

Har dere vurdert klikkermetoden? Det tror jeg kunne vært en god idé her, for å få denne hesten til å bli mer positiv til trening. Det er jo ikke rart den ikke vil la seg fange, den skal jo ut å trene. Selvom hesten frivilig stikker av, betyr ikke det at den trives og koser seg.

Her er det veldig, veldig, veldig mye å ta tak i, vil nok en gang råde dere til å få profesjonell hjelp av en som kan NH.
Hvis dere ikke har mulighet til det kan jeg prøve å hjelpe dere gjennom her

Men aller først, gå over hele hesten, kontakt en equiterapaut og/eller kiropraktor, få noen som kan file tenner til å gjøre det (ikke mange veterinærer kan dette desverre), og sjekk at utstyr passer hesten.

Hvorfor gjøre det i dag når du kan utsette det til i morgen ? Gå til toppen av siden

Ponnien+Theo

» VIP

Norway
Innlegg: 208

Skrevet - 30/01/2008 :  18:00:47  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidePonnien+Theo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressePonnien+Theo  Svar med kopi av melding
Det blir vel kanskje litt drøyt å si at det eneste som vil hjelpe er horsemanship..he he.
Tribute to my best friend ever - Luke - savner deg masse ponni'n min
www.idaponniene.piczo.com
Gå til toppen av siden

martherosnes

Innlegg: 43

Skrevet - 31/01/2008 :  09:42:35  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei! Jeg har hatt noe av de samme problemene med min kaldblodstraver, dog ikke like mange.. Min kaldblodstraver stakk nesten alltid når jeg skulle leie ham. For det meste var dette på vei til beitet, men nokså ofte også på vei FRA beitet. Jeg prøvede kjetting gjennom munnen, og min erfaring var ikke god. Det endte med at han fikk et kutt i munnviken (kjettingen på kjettingleietaua er ikke akkurat milde), han blødde ganske mye, og jeg kunne ikke ride/kjøre ham på lenge, da jeg måtte vente til såret var helt klart 100% leget. Jeg har også prøvd meg tauet over nesa, men det funker ikke veldig bra, og kan også bli farlig. Grunnen til at hesten oppførte seg slik, var at han aldri var nok at han aldri hadde blitt leid der den bodde før den kom til meg, men bare blitt sluppet rett fra stallen og ut på bietet. Det helt klart beste og mest effektive jeg har gjort, er å tre tauet "rundt hele" hodet hans. Du setter kroken på leietauet i den øverste ringen på grima på hestens høyre side (hvis du leier på venstre side. Leier du på høyre side, må du selvfølgelig gjøre omvendt) så tar du det gjennom ringen nede på (hestens) høyre side, over nesa og gjennom ringen på venstre side. Da har du et godt tak på hestens hode. Dette har hjulpet meg veldig, og nå kan jeg leie ham "vanlig uten problemer! Det eneste jeg gjør er å leie ham i ringen på venstre side, ikke i den under. Da er det lettere å vende hestens hode til deg, hvis den prøver å stikke.

Det med at den ble redd for traktoren, trenger ikke være at den latet som at den ble redd. Jeg tror, at du ble usikker og "redd" fordi at du var usikker på situasjonen og redd for hva hesten kunne finne på. (Jeg har vært der selv) Det smittet over på hesten, og hesten var sikker på at den skulle bli redd. Husk at hester er VELDIG varsomme på kroppsspråk, og de merker det MED EN GANG når man blir redd eller bare litt usikker. I slike situasjoner har jeg erfart at man skal oppføre seg helt normalt. Ikke ros hesten eller snakk beroligende til den, hvis du vil snakke, gjør det heller med helt rolig, vanlig og avslappet stemme. Ikke klapp den, bare gå helt normalt forbi det som er farlig. Men vil hesten se på "faren", så la den gjøre det!

Jeg sier ikke at det er situasjonen her, men veldig ofte så er det slik! Tenk på det før man sier at hesten er rampete og umulig. I de fleste av tilfellene er alle "problemene og feilene" menneskets feil. Desverre.

At hesten løper ut på tur kan også ha med dette å gjøre. Hesten kan også være usikker på seg selv, og når den ikke har en leder den har tillit til, gjør den heller som den selv vil. Hesten kan også ha vondt. Passer utstyret? Er den sur når dere skal sale på e.l? Få evt. en veterinær til å sjekke om den har vondt noe sted. Hester lider som oftest i stillhet desverre, og når den da har ordentlig vondt, gjør den ting som å stikke av, bukke osv.

Har dere mulighet til å kjøre med henne? Har dere det, så gjør det for å få av henne litt energi. Skritt masse med henne. Dere kan også jogge, hvis hun er i form til det. Jogging gjør at de får ut masse energi! Er det noen som kan longere på stallen? I såfall, gjør det. Kan noen løshopping? - Gjør det. Dere har masse muligheter, bare fantasien kan stoppe hvordan treningsmetodene kan være. For å få henne lydig, så ri dressur med henne. Du sa jo at hun er snill på banen, tren dressur og lydighet + smidighet med henne der!

Håper dette hjelper dere litt på vei! Husk alltid at hesten kan ha vondt, og at de aller fleste feil er menneskefeil!

Lykke til!:)

Redigert av - martherosnes den 31/01/2008 09:45:13 Gå til toppen av siden

missixty

» VIP

Norway
Innlegg: 551

Skrevet - 31/01/2008 :  14:40:24  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressemissixty  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Det blir vel kanskje litt drøyt å si at det eneste som vil hjelpe er horsemanship..he he.

Opprinnelig postet av ida+ponniene



Å?

Hvorfor gjøre det i dag når du kan utsette det til i morgen ? Gå til toppen av siden

Ponnien+Theo

» VIP

Norway
Innlegg: 208

Skrevet - 31/01/2008 :  21:09:21  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidePonnien+Theo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressePonnien+Theo  Svar med kopi av melding
Svar til missixty ang mitt utsagn : "det blir vel kanskje drøyt å si at det eneste som vil hjelpe er hm..he he"
I stedet for å ta den diskusjonen her på denne tråden kan du /dere lese på "diverse" tror jeg rett og slett lager et eget emne der.

Tribute to my best friend ever - Luke - savner deg masse ponni'n min
www.idaponniene.piczo.com
Gå til toppen av siden

Ponnien+Theo

» VIP

Norway
Innlegg: 208

Skrevet - 31/01/2008 :  21:09:52  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidePonnien+Theo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressePonnien+Theo  Svar med kopi av melding
Svar til missixty ang mitt utsagn : "det blir vel kanskje drøyt å si at det eneste som vil hjelpe er hm..he he"
I stedet for å ta den diskusjonen her på denne tråden kan du /dere lese på "diverse" tror jeg rett og slett lager et eget emne der.

Tribute to my best friend ever - Luke - savner deg masse ponni'n min
www.idaponniene.piczo.com
Gå til toppen av siden

Ponnien+Theo

» VIP

Norway
Innlegg: 208

Skrevet - 31/01/2008 :  21:10:24  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidePonnien+Theo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressePonnien+Theo  Svar med kopi av melding
Svar til missixty ang mitt utsagn : "det blir vel kanskje drøyt å si at det eneste som vil hjelpe er hm..he he"
I stedet for å ta den diskusjonen her på denne tråden kan du /dere lese på "diverse" tror jeg rett og slett lager et eget emne der.

Tribute to my best friend ever - Luke - savner deg masse ponni'n min
www.idaponniene.piczo.com
Gå til toppen av siden

Tina_Marie

Innlegg: 315

Skrevet - 07/02/2008 :  11:15:26  Vis profil  Svar med kopi av melding
Angående den leiinga.. jeg hadde jo min kaldblodshoppe, liten, men sterk som faen... Hun likte å stikke når jeg leide henne. Det jeg gjorde var å hele tiden holde henne litt opptatt med andre ting, hadde for eksempel en pose med meg som hun fan tuhyre interessant. Etterhvert som hun stakk fra meg når jeg leide henne, begynte jeg å feste leietauet i en av sideringene på grima i steden for under haka. når hun da løp av sted, dro jeg til i leietauet og hun snurret rundt meg istedenfor.. vet ikke om dette vil funke for deg, det funket for meg i hvert fall. Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 08/02/2008 :  02:57:44  Vis profil  Svar med kopi av melding
En hest - selv den miste Shettis - er MYYYE sterkere enn et menneske - det bare MÅ man være klar over.
Ja, bare tenk på hunder - det skal ikke store hunden til før den drar avgårde med eieren på slep.

Den eneste grunn til at mennesker kan klare å holde "styr" på et stort og sterkt dyr, er at man har "kommunikasjon" med det, at det er en venn, og at dyret respekterer og lyder sin eier - selv om dette er et svakelig menneske.

Jeg hadde aldri kunnet leie min hest når jeg triller i min rullestol, eller at min fòr-rytter som går med rullator, kunne ha henne ved sin side, hvis ikke hesten var vår gode venn, som stoler på oss og vet hvordan hun skal oppføre seg.

Det er en stor og viktig jobb å lære en hest å respektere sin eier/rytter.
Gå til toppen av siden

avis1

Innlegg: 6

Skrevet - 16/02/2008 :  14:47:46  Vis profil  Svar med kopi av melding
Horsemanship e nok løsninga Gå til toppen av siden

missfry

» VIP

Innlegg: 6

Skrevet - 18/02/2008 :  22:58:17  Vis profil  Svar med kopi av melding
jeg har nesten det samme problemet med hesten min, eller kan kanskje si hadde, jeg gikk inn og ut av stallen i over en time for å venne han til at han ikke skulle løpe meg ned i gangen, han har aldri løpt ut føre meg etter det...

på tur så brukte jeg pessoa til tider for han stakk da han lata som han skvatt, bruker tredelt trinse og pessoa om hverandere, det hjelper jeg rir også en del på bane med min og da bruker jeg det mildeste bittet jeg har.. bruker også martingal på min hest siden han stikker med hodet i været... og jeg løper nesten ikke når jeg rir turog hvis jeg gjør det så er det ikke langt...

det er iallfall det jeg gjør med min hest og han er en ganske ekstrem utgave av stressa hest...
Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.91 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.