hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Hvorfor er 5-gjengere så ''gale''?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Islandshest/gangartsridning
 Hvorfor er 5-gjengere så ''gale''?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

~Draupnir&Karro~

Innlegg: 1

Skrevet - 16/07/2005 :  19:53:42  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hey!
Jeg skal kjøpe meg islandshest. Men alle jeg finner er 5- gjengere.. hvorfor er du mer uegnet som familiehesterr enn 4-gjengere?
Håper noen sier sin mening!

ToneKristin

» VIP

Norway
Innlegg: 2056

Skrevet - 16/07/2005 :  20:11:13  Vis profil  Svar med kopi av melding
5 gjengere er vel ikke gale akkurat, men vanskeligere å skille gangartene på siden man har passen som roter alt sammen.

Mvh Tone Kristin og Lolita

Mvh Tone Kristin


Gå til toppen av siden

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 16/07/2005 :  23:01:21  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
Det er da slettes ikke alle 5-gjengere som har en "pass som roter til alt sammen"! Etter hva jeg har hørt, kan det være verre å renske en travaktig 4-gjenger, enn en passaktig 5-gjenger.

Jeg har for øvrig møtt like mange hissige 4-gjengere som 5-gjengere.
Gå til toppen av siden

-Leiknir-

» VIP

Norway
Innlegg: 151

Skrevet - 17/07/2005 :  20:01:42  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside-Leiknir-  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresse-Leiknir-  Svar med kopi av melding
tror nok det rett og slett er gangartene. uerfarne "ødelegger" lettere en 5gj da det er vanskeligere å kjenne forskjell på tølt-pass-trav i forhold til bare trav-tølt. men det viktigeste er lynne - klarte ikke å få helt rein tølt på min 5gj i begynninga, men nå er det enkelt. Gå til toppen av siden

Shilamon

» VIP

Norway
Innlegg: 312

Skrevet - 19/07/2005 :  16:54:25  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideShilamon  Svar med kopi av melding
En 4-gjenger egner seg bedre som familiehest av flere grunner. De er ofte litt mindre "heite" i toppelokket og de er lettere å bruke som allround dyr. Det finnes (selvfølgelig) mange snille og vidunderlige 5-gjengere, men for de som ikke er så erfarne kan det bli vanskelig å beholde en 5-gjenger som 5-gjenger med 5 adskilte og rene gangarter.
Generelt, vil iallefall jeg si, bør man ikke kjøpe 5-gjenger før 4-gjenger eller mye erfaring. Både for din, hesten og rasens del. Det er jo et ønske å beholde kvalitetene i hestene og dermed vil det være synd for alle parter om en person kjøper en 5-gjenger de ikke er klar for og dermed foringer kvaliteten på hesten.

5-gjengere må ha mer "power" for å kunne gå skikkelig pass, derfor blir de også lett heitere på tur og med andre hester.

Jeg har ridd snille 5-gjengere og hissige 5-gjengere. Ingen av dem har vært spesielt store problem, men jeg har også fått hjelp på veien med gangartene. En hest jeg red mye før (Hrafn fra Lian) var en forvirret 5-gjenger som dessverre kom i skolen. Da han en sommer gikk som en manns hest med erfaren rytter falt hesten til ro og den gode kvaliteten i gangartene kom frem. Husker jeg red han på rideleir også det året, jeg ble plassert på han fordi han hadde dratt ut mange ganger med rytteren forrige uke og KariAnne ville se om han var sånn eller det bare var grunnet en mindre erfaren rytter.
Da jeg kjente han fra før og hadde ridd både 5-gjengere og islandshester mye før oppførte han seg eksemplarisk.

Jeg skal ikke kalle meg selv en ekspert, men med eksempelet prøvde jeg bare å få frem at en snill og rolig 5-gjenger lettere blir forvirret og "stresset" nettopp fordi den har mer vilje og flere gangarter å holde styr på.

Innlegget mitt var langt, men håper det ga deg svar på noe av det du søkte:)

Det som er gjort er gjort og kan ikke gjøres noe med. Annet enn å gjøre det til lærdom. Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.