hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Pelham??

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
-RosaLind- Postet - 27/05/2007 : 16:29:00
Går det an å bruke delta på pelham?? blir det svakere effekt eller hva??'

håper på svar
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
-RosaLind- Postet - 22/06/2007 : 17:18:33
Smart ;)!
Kathriine Postet - 21/06/2007 : 22:20:36
Jeg rir med palham og delta, jeg er ponni rytter og kan ikke starte med to tøyler, men om jeg kunne vet jeg ikke om det hadde vært lurt siden jeg ikke har noe erfaring med å ri med to tøyler, men etter trening hadde det sikkert gått da.

Pelhamen bruker jeg kun i felt, fordi Victor blir svært gira og kan fiser avgårde. Ikke særlig populært på stevner eller treninger.
Men siden jeg rir med dette bittet i felt, er jeg SVÆRT forsiktig med hendene mine, små tøyletak, ikke henge og slite. Pelhamen er bare for en periode, til jeg får litt mer kontroll i felten, noe jeg begynner å få, så snart skal det bort og byttes ut til trinse.
-RosaLind- Postet - 19/06/2007 : 13:54:01
hmm.. ja..
Hanna & Lukas Postet - 19/06/2007 : 01:54:08
jeg rir på pelham (med to tøyler) i terrenget (feltritt), fordi han KAN finne på å "låse seg" i nakken, og da kan ikke jeg begynne med løsgjøring osv midt i runden vår heller - og hvis jeg ikke får 100% kontroll da kan det være FARLIG.

jeg tar ingen sjanser på sikkerheten, selv om det "sannsynligvis" ville gått helt fint med trinse også (som jeg rir på alltid ellers).
LineWara Postet - 18/06/2007 : 09:58:58
hehe, her var det mange forsjellige meninger ja, henger meg med jeg og :p

vil først og fremst si at jeg ikke er helt enig i denne da:
Kopi av melding:
bruker man for mye pessoa/pelham og man tar på trinse etterpå, synes (jeg da) at hesten blir veldig hard i munnen.


jeg opplevde mottsatt virkning jeg... merkelig du gitt :)

da jeg kjøpte hesten min på våren 2005, var han ikke så mye trent den vinteren, pga at hun som hade han gikk på skole.
jeg kunne ikke så mye dressur og sånt, så i begynnelsen når vi startet 60cm, 80cm og 100cm gikk det stort sett bra, hesten er kjempeærlig og liker og hoppe, vi red rundt i firtaktgallop og hesten hoppet glatt over, uten å jobbe så mye.

så begynte vi å ri mer bakke og dressur, det var tungt.
så Polo begyne å lene seg fram på bittet, ble fremtung og sprang, når jeg prøvde å samle han på ridetimene...
ridelærer red han innimellom, sterkere sjenkler og flinkere rytter klarte å jobbe han bedre enn meg.. :)
men når han ble sterkere i kroppen, og samtidlig ikke sterk nok til å bære seg selv med meg på toppen, ble det ofte drakamp og problemer med skarpe ridehussvinger i sprang...
så jeg og ridelærer og mamma ble enige om å prøve noe sterkere enn trinse en stund, men mamma er ganske nøye på at sterke bitt ikke skal være alt for sterke, så vi kjøpte et Fleksi Pelham fra www.shop4bits.com

det er litt bøyelig, pga vaier med gummi rundt som munnstykke, og ikke så veldi lange stenger. Polo ble som smør i hendene mine, han sugde på bittet, støttet seg på det, uten å spenne seg og lene seg frem og bli fremtung..
og jeg brukte som regel delta når jeg red, siden jeg syntes to tøyler ble litt fiklete og lett for å stramme feil tøyle osv..

red på det et halvt år eller no ( vinter/vår 06- høst 06) , og det gikk bare bedre og bedre!!
Han gikk så bra på det bittet at jeg etterhvert ikke trengte å ta noe serlig tøylene for å svinge, var nok å bruke utvendig sjenkel, se dit vi skulle og lede litt med tøylen... :)

så jeg byttet ut pelhamen med et trinsebitt, tynt todelt var det han likte best av de vi prøvde, og første stevnet jeg startet etter bitt-skiftet, da var Polo helt super, så lett og fin i munnen, vi tok de snarveiene og krappe svingene og suste i mål, og vant 100cm klassen med ca et sekund, og over 40 startende :D
så jeg syns at det er greit å bruke pelham, bare man jobber mot å få en lett og lydig hest, så man kan gå over på trinse etterhvert igjen..

men pessoa, DRITTBITT DELUXE !!! fysjåfysj, liker ikke det, ustabilt og hent forferdelig!!!

hehe:p ble vist en smule langt dette, men ville bare si at man ikke må dømme alle som bruker pelham (eller andre bitt som er sterkere enn trinse) likt. det er som regel en eller annen grunn til at man bruker sterke bitt, uansett om det er en dålig grunn eller ikke, så er det eiers/rytters valg å bruke det... værsåsnill å ikke døm folk for sine valg, noen har faktisk gode grunner til å ikke bruke trinse...

ps. er jo bedre å ha en rolig, myk hånd på sterkere bitt, enn å må sitte og rive og slite for kontrol på trinse....
EmblaE Postet - 14/06/2007 : 17:21:51
Pessoa er nå ikke noe værre enn gag som mange feltrittsryttere rir med. det er jo i prinsippet samme bitt. skjønner ikke helt vitsen med å slepe bittet langt opp i ladene på hesten - jeg bruker IKKE det bittet. men mange hester fungerer utmerket på dette, og trives med det. hvorfor ikke bruke det da? pessoabitt ER et bitt som bør brukes delta på.. mellom trinseringen og nedre (en av to) ringer, slik at man ikke kun trekker bittet opp i hestens munn.

i england/usa er pelham er en kandar-look-alike ja. det brukes kun til show, for at man skal se "proff" ut, og ingen med respekt for seg selv rir med delta. i hunter/jumper-klasser trekkes man i poeng om hesten går med pelham, da det viser at hesten er vanskelig eller dårlig trent.

DOG når man rir med to tøyler, trekker man aldri KUN i nederste tøyle. man bruker en kombinasjon av øvre og nedre tøyle. man trekker bittet bak med øvre tøyle, og bruker vektstangseffekten med nedre tøyle. med delta trekkes også hele bittet bak - på samme måte. høy hånd er mest øvre tøyle, lav hånd mest nedre.

grunnen til at det ikke er lov med to tøyler på ponny, er vel at barn ikke regnes som kompetente til å bruke to tøyler, samt at det er mulig å bruke KUN nedre tøyle (la den øvre henge nokså løs). har hørt om barn som har kvesset plastsporer til spisser for å få "ekstra god effekt", så de er kapable til det meste
-RosaLind- Postet - 03/06/2007 : 15:43:34
har 2 pessoabitt, men synes de "vingla" så mye :S så det har jeg sluttet med for leenge siden :S
summer Postet - 03/06/2007 : 14:49:26
pessoa burde vært bannlyst etter mine meninger. Jeg bruker kun bittløst og trinse selv, men jeg kunne godt brukt pelham, pessoa kommer aldri inn i min stall. Det er som nevnt vinglete og upresist, og i tillegg, når man har tøylene på nederste ring, UTEN kjetting under haka for å bremse effekten .... det grøsser langt inn i ryggmargen min.
-RosaLind- Postet - 03/06/2007 : 14:16:04
Trinse er jo det beste (bruker for det meste bare det), for jeg synes det er det beste for meg og hesten. bruker man for mye pessoa/pelham og man tar på trinse etterpå, synes (jeg da) at hesten blir veldig hard i munnen. har sett folk bruke pelham/pessoa og det ser ikke helt bra ut (etter min mening). men lurer på hvordan "andre" bruker pelham/pessoa :D
Natalie_S Postet - 03/06/2007 : 13:54:59
Men bare så det er sagt, man setter ikke på pelham på hvilken som helst hest heller, både hest og rytter skal være klar for det, man må være fin på hånda, og personlig hadde jeg ikke satt det på en hest som er hard i munnen, da hadde jeg begynt med trinse, og lært hesten å gå til ettergift, før jeg hadde satt på et slikt bitt (for å få mer presise signaler).
Natalie_S Postet - 03/06/2007 : 13:51:18
Kopi av melding:
Hva er best; Pelham el. pessoa?? :D

Opprinnelig postet av JanitaAndTheHorses



Der er ikke jeg i tvil ihvertfall, jeg hadde aldri satt på pessoa på hesten min, makan til ustabilt bitt skal man lete lenge etter.
-RosaLind- Postet - 03/06/2007 : 12:26:26
Hva er best; Pelham el. pessoa?? :D
Hanna & Lukas Postet - 03/06/2007 : 00:48:21
ja, du kan ri på pelham med to tøyler i sprang (og terreng), MEN ikke på ponnier. Passe dumt spør du meg, men det forhindrer iallfall at folk rir bare med én tøyle nederst. burde vært påbudt med to syns nå jeg...

krever litt øvelse å bli vant med tøylene, men jeg brukte bare noen få rideturer så var det greit.
MissMabel Postet - 02/06/2007 : 22:21:21
hei. rir selv me pellhem og to tøyler.
men for å gjøre det må du jo kunne bruke det . hvis jeg rir med delta føler jeg at signalene blir mye gråvere og upresise. har aldri møtt noen andre som rir med to tøyler men vet det er noen. alle sier at det er så vanskeligå kontrulere to tøyler, men øvelse gjør mester
Natalie_S Postet - 02/06/2007 : 10:24:33
Men jeg lurer litt; Er det lov å ri med to tøyler i sprang (på stevner mener jeg)?

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.