hundemarked.no - Norges Største Hundemarked! [ Hund / Hundeutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Webshop / Hundebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]

 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Deres Meninger om foring av unghester!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hundemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Deres Meninger om foring av unghester!
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

Adeleinos

Innlegg: 66

Skrevet - 29/06/2008 :  20:34:36  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei!
vil gjerne høre deres meninger om Foring av Unghester!
tenker nok så generellt, men i første omgang foring av unghester hvor målet er og bruke disse i konkuransesammenheng og hvorpå treningen også legges opp i forhold til dette.
tenker da på unghester i 3 års alderen.
dette blir kun om fortyper,kombinasjon av for osv, da er nermest umulig og sette opp noe komplett forplan uten å ha en enkelt hest og gå utifra.
alle vet vi jo av krovfor av god kvallitet sammen med salt å friskt rent vann er en selvfølge. fiber er jo det viktigeste i all hestekost uansett hvordan type eller bruk. Fiber er med og trekke til seg vann fra tarmen og også å virke som en "feiekost" i tarmene og ta med seg ut eventuelle rester som ligger der, noe som igjen forebygger kolikk. Men hva mener dere en "kostplan" for unghest ør bestå av utover dette?
det er jo hester som skal vokse i tilleg til at de jo er i trening, å bør få en riktig sammensatt forplan bestående av proteiner,energi og fiber, i tilleg til nødvendige vitaminer og mineraler.
Hva er er deres meninger med hensyn til fortyper,og kombinasjoner av for i forhold til foring av unghester?
:)

mariakaogcindy

Innlegg: 706

Skrevet - 02/07/2008 :  21:19:46  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hallo
Har selv vært med å fôre opp unghester...
Som du sier fiber, energi og proteiner er veldig viktig.
De 3åringene jeg har vært med å fôre har begynt med litt trening og da begynt med litt "energi" fôr.
De har også fått betfôr for å få i seg ekstra med fiber og for å trekke opp vann fra tarmen... De har begynt og minke på oppdrett fore og begynt på komplett fôret. + vitaminer og salt som du sier

Eks som fôrplan:
Morgen:
3kg Grovfôr
0,5L oppdrett
0,5L komplett

Lunsj:
3kg grovfôr

Kveld:
4kg grovfôr
0,5L oppdrett
0,5L komplett

Kompletten økete vi etter hvert og oppdretten minsket vi etter hvert.
Det begynte med 0,9L oppdrett og 0,1L komplett morgen og kveld
Gå til toppen av siden

Caeles

» VIP

Innlegg: 256

Skrevet - 06/07/2008 :  16:29:54  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideCaeles  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseCaeles  Svar med kopi av melding
Hvis hesten kommer rett fra løsdrift og stort sett bare har fått vitamin/mineralblandinger, høy og vann vil jeg nok starte forsiktig med kraftfôret, for så å sette det opp med treningsmengden. Har hesten vært i en form for trening, har den sansynligvis allerede en passende fôrplan som man jo kan fortsette med.
:-) Kari-Anne Gå til toppen av siden

Inga+Bailey

» VIP

Innlegg: 36

Skrevet - 24/07/2008 :  01:43:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
Unghoppa mi har fått Eggersmann Fruktmüsli i vinter, og det har funket veldig bra på henne! Hun har fått i seg de vitaminene hun trenger, og det gir ikke så alt for mye energi heller! Er ganske dyrt, men er drygt i bruken :)
Men regner med at jeg begynner med fôr fra Røv Mølle til høsten nå, da det er det de andre i stallen bruker, og har anbefalt meg! Så får se hvordan det funker:)
Av grovfôr så går de ute på høyball hele dagen, og hun får 3-4 kg høy om kvelden.

BAILEY TRENGER HELFÒRVERT!! Se finnkode: 15931305 for mer informasjon. Gå til toppen av siden

Inga+Bailey

» VIP

Innlegg: 36

Skrevet - 24/07/2008 :  01:47:00  Vis profil  Svar med kopi av melding
Oj, dette ble et veldig "off topic" svar..
Om du skal drive hestene frem mot konkurranse, så er det jo viktig at de får i seg alt av de vitaminene/mineralene de skal ha, for å fæ best mulig bygning, musklatur etc.. Og når de begynner i trening, er det jo da nokså viktig å få i de fôr med energi, og da er det vel bare å velge mellom de ulike merkene og prøve seg fram til hva som funker best!:)

BAILEY TRENGER HELFÒRVERT!! Se finnkode: 15931305 for mer informasjon. Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 24/07/2008 :  03:35:10  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det kommer an på beitet og grovfòret. Har vært gode beiter i år, og på naturbeite får hestene i seg planter av mange slag, som inneholder det meste av hestens behov.
Det er vel holdet på hesten som bør avgjøre hvor mye "ekstra" en hest trenger.

I år har sommeren vært sånn noenlunde de fleste steder - ikke som i fjor hvor man regnet bort noen steder og tørket bort andre. Ihvertfall er det høyet vi fikk i år av meget god kvalitet. Det ble slått akkurat i passe tid, fikk tørke akkurat passe osv. Det er en sann fornøyelse å gå opp på høyloftet, hvor det ligger massevis av deilig og søtt duftende lysegrønt og tørt høy.
Vil tro at hestene kommer til å storkose seg med årets høy, som sikkert er mye mer næringsrikt enn de sørgelige "kvastene" vi klarte å berge til sånn noenlunde rundballe i fjor.

Det er viktig å få tatt fòr-prøver av grovfòret FØR man begynner å gi større eller mindre mengder av annet fòr. - Uansett alder på hesten.
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2008 © Hundemarked.no - Norges største Hundeside!
Her kan du kontakte vår Kundeservice: Kontakt oss
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.